2026-04-28
| Panel Brand | AUO |
| Panel Model | G116HAN01.0 |
| Panel Size | 11.6 inches |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD , LCM |
| Resolution | 800(RGB)×600, SVGA, 96PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Display Area | 256.32(h)×144.18(v) mm |
| Outline Size | 268 (h) × 168.5 (vl) × 3 (t) mm |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800:1 (Typ.) (Transmission) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.) (CR≥10) |
| Display Mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Response Time | 10/5 (Typ.)(Tr/Td) ms |
| Display Colors | 16.7M , 52% NTSC |
| Lamp Type | WLED , 15K hours, with LED driver |
| Frequency | 60Hz |
| Panel Weight | 200g (Max.) |
| Signal Interface | 30 pins eDP (2 Lanes) , eDP1.2 , terminal |
| Input Voltage | 3.3V (Typ.) |
| Environment | Operating temperature: 0 ~ 50 °C ; Storage temperature: -20 ~ 60 °C |