2026-04-28
| manufacturer | AUO |
| Model Name | G156HAN02.1 |
| screen size | 15.6 inch |
| Screen type | a-Si TFT-LCD, LCM |
| Resolution | 1920(RGB)×1080 FHD 141PPI |
| Pixel configuration | RGB vertical bars |
| Display size | 344.16(W)×193.59(H) mm |
| physical dimension | 363.8(H)×215.9(V) ×9.3(D) mm |
| Visual size | 347.06(W)×196.49(H) mm |
| surface treatment | Matte, Hard coating (3H) |
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast | 1000:1 (Typ.) (Transmission) |
| Best angle | Full view |
| Optical mode | AHVA, Normally Black, Transmissive |
| Viewing angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Responding time | 25 (Typ.)(Tr+Td) ms |
| Number of color | 16.7M , 99% sRGB |
| Backlight type | WLED , 50K hours, with LED driver |
| Panel weight | 600/660g (Typ./Max.) |
| Apply to | industry / medical imaging |
| Refresh rate | 60Hz |
| Touch function | No touch |
| signal system | 30 pins LVDS (2 ch, 8-bit) , terminal |
| Supply voltage | 3.3V (Typ.) |
| Maximum rating | Operating temperature: -20 ~ 70 °C ; Storage temperature: -20 ~ 70 °C |