2026-03-28
| Brand | Samsung |
| Model P/N | LSC750FF02-W |
| Diagonal Size | 75" |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD, CELL, FOB |
| Resolution | 3840(RGB)×2160, UHD 59PPI |
| Pixel Format | RGB Vertical Stripe |
| Active Area | 1650.24(W)×928.26(H) mm |
| Bezel Opening | - |
| Outline Size | 1662.24(W)×943.66(H)×1.4(D) mm |
| Surface | Glare (Haze 0%), Hard coating (2H) |
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 5000:1 (Typ.) (TM) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) |
| Display Mode | SPVA, Normally Black, Transmissive |
| Best View on | Symmetry |
| Response Time | 6 (Typ.)(G to G) |
| Glass Depth | 0.50+0.50 mm |
| Transmissivity | 4.47% (Typ.)(with Polarizer) |
| Display Colors | 1.07B 100%sRGB |
| Lamp Type | No B/L |
| Frequency | 60Hz |
| Touch Screen | Without |
| Driver IC | COFBuilt-in 24 source + 16 gate chips |
| Panel Weight | 4.46Kgs (Typ.) |
| Application | TV Sets |
| Signal Interface | V-by-One 16 lane, 97 pins Connector |
| Input Voltage | 12.0V (Typ.) |
| Environment | Operating Temp.: 0 ~ 50 °C ;Storage Temp.: -20 ~ 65 °C |